DSC09944Omolje, 14. prosinca 2015. godine

 

 

            Ovih dana u Omolju  se izvode radovi na priključcima vode sa vodovodne mreže u domaćinstva što je svakao za pohvalu. Ako se još pri tomu naiđe na arheološko otkriće, kao što se to danas dogodilo, svakako izaziva znatiželju kako kod običnog puka tako i kod stručnih osoba. Tako  se danas kod iskapanja kanala za polaganje vodovodne cijevi za kuću Mate Radoš-a naišlo na  ilirsko groblje iz perioda drugog stoljeća prije Krista.  Prema riječima kustosa Duvanjskog muzeja arheologa Stipana  Dilbera,  koji se na poziv odmah odazvao da vidi o čemu se radi, je rekao, - da  je lokalitet vrlo interesantan za istraživanja jer se radi o groblju iz vremena Dalmata kao i nekoliko grobova srednjeg vijeka. Svako bi trebalo razjasniti radi li se o groblju u kojeg su se pokapali Dalmati koji su živjeli u i oko  omoljske  gradine ili o groblju koje je nastalo nakon prvog  delmatsko – rimskog  rata  iz vremena 156. godine prije Krista.  Svakako ovaj lokalitet bi trebalo arheološki istražiti jer su moguća i druga otkrića.

         Grobovi koji su pronađeni tipični su za delmatski način ukapanja umrlih, koji se sastoje od ploča koje su postavljene dvoslivno  u pravcu sjever – jug s tim da su dodirne ivice isklesane kao i trokutasti prednja i zadnja kamena ploča koja  zatvara grob.

         Ovo je jedno od nekoliko ovakvih arheoloških nalazišta groblja na Duvanjskom polju iz vremena ilirskih plemena koja su živjeli na ovim prostorima što je za arheologe  pravo mjesto za daljnja istraživanja.

         Nadamo se da će se ovaj lokalitet arheološki  istražiti kao i još nekoliko sličnih koji se nalaze na području Omolja, o čemu je  govorio i arheolog Stjepan Dilber, kako bi se    više saznalo o životu ilirskih plemena koja su obitavala na ovim prostorima. Daljnja istraživanja svako  će ovisiti o  financiskim sredstvima. 

                                                                                           /Bože Radoš/

gallery1
gallery1
gallery1
gallery1
gallery1
gallery1
gallery1
gallery1
gallery1
gallery1