Omolje, 8 svibnja 2014. godine
Za nekoliko dana počinje nova sezona polunomadskog stočarstva na prostoru planina Ljubuše i Vrana. Stada ovaca izgone se iz Hercegovine na ove planinske prostore kako bi se u naredna četiri mjeseca vršila ispaša i proizvodnja nadaleko čuvenog ovčjeg sira. Za kvalitetan ovčji sir potrebno je visoko masno mlijeko. Hercegovačka pramenka „žuna“ daje malo ali vrlo kvalitetno mlijeko od kojeg se pravi vrhunski sir. Tradicija spremanja sira na ovim prostorima je spremanje sira u mješine. U mješini sir mora odležati nekoliko mjeseci kako bi sazrio, nakon čega se može konzumirati. Da bi se sir sačuvao i sazrio treba se pridržavati striktnih pravila u proizvodnji ove delicije. Za kvalitetnu proizvodnju sira u mješini treba imati tradiciju proizvodnje kako bi sir dobio onu kvalitetu koju zahtjeva izbirljivo tržište.
Jedan od najtradicionalnijih proizvođača ovčjeg sira iz „mišine“ je Križan Radoš „Križe“ iz Omolja, koji se ovom poslom bavi cijeli život i jedina je obitelj koja ima najdužu tradiciju u ovom poslu. Kako bi sir dobio potrebnu kvalitetu prethodno je potrebno obraditi i pripremiti mješinu kako bi se mogla koristiti za pohranjivanje „nabijanje“ sira. Potražnja za ovčjim sirom kojeg proizvodi Križe je velika.
Treba napomenuti da je sir sa Vranplanine bio služen u mnogim gradovima BiH i HR. Redovito je završavao na stolu zagrebačkog gradonačelnika i drugih hercegovačkih ljubitelja ove delicije. Ako je itko poznat po ovčjem siru onda je to Križe, koji na ovaj način promovira duvanjski kraj po ovom kvalitetnom proizvodu na kojemu neće ostati ravnodušni i najizbirljiviji sladokusci.
Neka mu i ova godina dude obilata, kako bi zadovoljio sve ljubitelje ovčjeg sira.
/Bože Radoš/