Multithumb found errors on this page:

Unsupported image type images/pojedinačna_slika/ivan_vujević_12.webp image/webp
Unsupported image type images/pojedinačna_slika/ivan_vujević_12.webp image/webp
Unsupported image type images/pojedinačna_slika/ivan_vijević_11.webp image/webp
Unsupported image type images/pojedinačna_slika/ivan_vijević_11.webp image/webp

ivan vujević 12

 

Skupina od 25 studenata iz cijeloga svijeta protekloga ljeta boravila je u Tomislavgradu, prenosi Tomislavcity.

 
Projekt koji su radili godinu dana u suradnji sa svojim profesorima, a čiji je član i Ivan Vujević iz Omolja, osvojio je prvo mjesto na međunarodnoj konferenciji u Torontu te mu je pripala novčana nagrada u iznosu od 5000 dolara. No, puno važnije od novaca je priznanje i promocija Hrvatske i Tomislavgrada, a Ivan je prvi među Hrvatima koji je osvoji takvu nagradu.

Zajedno sa svojim kolegama studentima zahvalan je Rudarsko-geološko-naftnom fakultetu u Zagrebu i profesorima na pomoći.

Od svojeg osnutka 1932. godine, PDAC (Prospectors & Developers Association of Canada) jednom godišnje organizira konvenciju u Torontu, otvorenu za sve izlagače i investitore iz područja geologije i rudarske industrije. Tijekom godina ova konvencija postala je jedna od najvećih na svijetu, sagotovo 1500 izlagača i 30 000 posjetitelja iz cijeloga svijeta. Ove godine održana je od 5. do 8. ožujka u Metro Convention centru u središtu Toronta.

U sklopu konvencije organizirano je i finale svjetskoga natjecanja mladih geoznanstvenika Frank Arnott – NGEA (Next Generation Explorers Award), koje se od svog osnutka 2017. godine održava u čast Franku Arnottu, preminulom pioniru u području istraživanja ležišta mineralnih sirovina, koji je zagovarao važnost integracije multidiscipliniranih podataka u istraživanju i prospekciji novih ležišta.

Šest najboljih ekipa iz cijeloga svijeta sudjelovalo je u finalu u Torontu, koje je po prvi puta u povijesti održano uživo na samoj konvenciji. Europu su predstavljale dvije ekipe, uz tim Flinstone (čiji su članovi dvojica studenata RGNF-a, Ivan Vujević i Josip Vincek), sudjelovala je i ekipa iz Francuske (cAuldron Finders – Uni LaSalle). Afriku su predstavljale tri ekipe, dvije iz Južnoafričke Republike i jedna iz Kameruna (Gondwana Team), dok je Južnu Ameriku predstavljala ekipa iz Perua i Ekvadora (Andean Team). Svaka ekipa je imala deset minuta za predstavljanje svoga projekta, te isto toliko vremena za odgovore na pitanja stručnoga žirija, koji se sastojao od sljedećih članova:

  • Lynda Bloom – president, Anlytical Solutons Ltd.
    • Claire Chamberlain – Regional Head of Discovery – Americas, Anglo American
    • Benjamin Drenth – Research geophysicist – U.S. Geological Survey
    • Lindsey Heagy – Assistant Professor – University of British Columbia (UBC)
    • Nicole Januszczak – Practice Lead Mineral Systems – BHP
    • Francois Robert – Former Chief Geologist – Global Exploration – Barrick gold Corporation
    • Chris Welton – Exploration Director – Americas Region, Rio Tinto

Natjecanje je obuhvaćalo 4 nagrade, uz glavnu nagradu podijeljene su bile nagrade za inovaciju, integraciju te utjecaj i istraživanje. Nakon tijesne borbe i izlaganja zaista detaljnih projekata, nagrade su podijeljene ovako:

  • Team Flinstone – Grand Prize Winner ($5,000)
    • Gondwana Team – Innovation Category Prize ($3000)
    • cAuldron Finders – Impact & Exploration Category Prize ($3,000)
    • Andean Team – Integration Category Prize ($3,000)

 Kao student koji je prvi put prisustvovao ovakvoj konvenciji, teško mi je opisati veličinu ovoga događaja. S jedne strane vidim mlade kompanije koje se sastoje od jednog ili dva čovjeka – vade svoj stol i na njega stavljaju komad jezgre i pokušavaju ‘prodati’ svoj projekt kako bi preživjeli i zaradili za kruh, dok s druge strane šetam štandom Rio Tinta koji je skoro 250 metara dugačak. Samo natjecanje je predstavljalo vrhunac svega što smo moj tim i ja radili zadnjih godinu dana. Osvojiti glavnu nagradu i slušati kolege iz drugih timova kako govore o magnitudi posla kojeg smo napravili i dalje je nevjerojatno… Sjetiš se svih neprospavanih noći koje si proveo uređujući podatke i modeliranja istih.
Neizmjerno smo zahvalni svojim mentorima koji su nas usmjeravali k pravom putu i bili nam podrška u teškim trenucima. Posebno hvala profesoru Urošu Barudžiji, koji je kolegu Vinceka i mene preporučio za ovo natjecanje. Hvala profesorima Stanku RužičićuGoranu Durnu, docentu Ivici Pavičiću i profesorici Sibili Borojević Šoštarić na pomoći koju su nam pružili zadnjih godinu dana, kazao je Ivan Vujević.

                                                              Rudolf Vujević/Tomislavcity

ivan vijević 11