via dina

 

U Parku prirode Blidinje prošle godine  je otvorena „Bijela staza“ u okviru projekta „Via Dinarica“ čime je napravljen veliki korak ka daljem razvoju platforme za održivi razvoj turizma i lokalni ekonomski rast u Bosni i Hercegovini (BiH).  „Via Dinarica“ je projekat kojeg od 2014. godine implementiraju i financiraju Agencija SAD-a za međunarodni razvoj (USAID) u BiH i Razvojni program Ujedinjenih naroda (UNDP) u BiH. Srž ovog programa je ruta Via Dinarica, koja se proteže dužinom preko 650 km duž južnog planinskog lanca Dinarskih Alpa na području Jugoistočne Evrope preko Albanije, BiH, Hrvatske, Kosova, Crne Gore, Slovenije i Srbije. Bosna i Hercegovina leži u centru ovog projekta Via Dinarica i nudi izvanrednu ljepotu i vrijednost u smislu prirodnog i kulturnog naslijeđa, kao i značajne potencijale za razvoj turizma i sredstva za život u zajednicama.

U okviru ovog mega projekta sudjelovalo je planinarsko društvo „Orlova stina“ Tomislavgrad koja je obilježila stazu u dužini oko 70 km i tako dio staze usmjerio kroz područje općine Tomislavgrad čime je općina Tomislavgrad upisana u sve karte ove staze.

Da staza Vio Dinarica postaje prepoznatljiva potvrđuje događaj od 20. 06. 2017. godine gdje je u Evropskom parlamentu u Briselu,  održana konferencija o inicijativi i regionalnom programu održivog razvoja i odgovornog turizma Via Dinarica.

Ovaj događaj je bio prvo zvanično predstavljanje i ulazak Via Dinarice „na velika vrata“ u evropske institucije, a uslijedio je nakon što je ova inicijativa nedavno prepoznata kao jedna od najboljih u svijetu, u magazinu National Geographic Traveller.

          Inicijator i organizator konferencije je bio zastupnik Hrvatske u Evropskom parlamentu Davor Škrlec, a suorganizator Udruga Via Dinarica Croatia. Iz izlaganja predstavnika Ministarstva turizma Republike Hrvatske, zaštićenih područja RH, Zajednice obiteljskog turizma, HGSS-a te predstavnika organizacija Zemlja Dinarika i Via Dinarica Croatia, zaključeno je da je Via Dinarica već prepoznatljiv brend u turizmu, za čiji razvoj postoje izuzetni potencijali, te da je neophodna i podrška, prije svega, evropskih institucija.

             Konferenciji je prethodila izložba fotografija sa planinarskih staza Via Dinarica, a organizirana je i degustacija domaćih proizvoda, te je prikazana i narodna nošnja sa Dinarida. Nakon konferencije, prezentacija Via Dinarica inicijative je upriličena i u predstavništvu Hrvatske gospodarske komore u Briselu.

           Bosnu i Hercegovinu su na ovoj konferenciji predstavljali Kenan Muftić, tehnički savjetnik na projektu i Olja Latinović, predsjednica nevladine organizacije Zemlja Dinarika, koja je vodeći partner za inicijativu Via Dinarica u toj zemlji.

               Najviše razvojnih projekata implementirano je u BiH, koja je geografski i organizacijski u centru Via Dinarica inicijative. Ipak, u usporedbi  sa susjednim državama, turistički potencijali BiH su slabo iskorišteni, a zaštita prirode na vrlo niskom nivou. Stoga Via Dinarica predstavlja svojevrsni okidač za pokretanje razvoja, posebno u BiH, te omogućuje bolju konkurentnost zemlje kao turističke destinacije, ali i aktivnije učešće u prekograničnim razvojnim projektima.